
Dąb
O drzewach
Posadź dęba!
DĄB (Quercus robur L. lub Quercus petraea) - uważany za jedno z najważniejszych drzew liściastych w Polsce. Symbolizuje siłę, potęgę i długowieczność.
Przyjmuje się, że może przetrwać nawet 1000 lat, a wiek najstarszych dębów w
Polsce szacuje się na ok. 700 lat.
Dęby rosną w różnych siedliskach – od miejsc takich jak półpustynie po lasy deszczowe. W większości związane są z lasami liściastymi zrzucającymi liście oraz z zimozielonymi w strefie umiarkowanej i z porą deszczową w okresie letnim. Kwiaty dębów zapylane są przez wiatr. Kwiaty męskie zebrane są w zwisające cienkie kotki, zwykle przerywane. Składają się tylko z 6 pręcików i kępki włosków. Kwiaty żeńskie są pojedyncze, rozwijają się wewnątrz miseczki i zawierają trzy słupki.
Dębowe owoce, czyli żołędzie są przysmakiem wielu dzikich zwierząt, po odpowiedniej obróbce nadają się także do spożycia dla ludzi. Z żołędzi można przygotować mąkę oraz kawę, a kora dębu stosowana jest w medycynie od bardzo dawna.
Do czego wykorzystuje się drewno dębowe?
Drewno dębowe zatopione pod wodą na co najmniej kilkaset lat zyskuje charakterystyczny czarny kolor i stanowi niezwykle cenny surowiec. Występuje także w Polsce i nazywane jest "polskim hebanem" lub "czarnym dębem".
Niegdyś czczony jako wyjątkowe drzewo, związane z deszczem, burzą i piorunami, w mitologii słowiańskiej mocno powiązany z męskością. W Grecji poświęcony był Zeusowi i według wierzeń dzięcioł, stukając w to drzewo, wywoływał deszcz. Słowianie z kolei uważali, że dąb wspierał nieboskłon, a jego korzenie schodziły do najgłębszych podziemi.
To właśnie w tym drzewie miała kumulować się moc gromowładnego, najważniejszego w słowiańskim panteonie bóstwa – Peruna.
Szkodniki atakujące dęby
Słonik żołędziowiec, najgroźniejszy szkodnik dla żołędzi. Chrząszcz pojawiający się na wiosnę, żerujący w liściach. Wygryza nieregularne otwory i zatoki między nerwami. Samice wygryzają tunelowate otwory w niedojrzałych żołędziach, gdzie składają jaja. Uszkodzone żołędzie przedwcześnie opadają.
System korzeniowy dębu uszkadzają:
- turkuć podjadek
- pędraki chrabąszczowate
- drutowce
- gąsienice motyli
- Letyniec, który powoduje powstawanie w korzeniach bulwiastych wyrośli. Korzenie zamierają, gdy opuszczą je imagines letyńca.
Owady żerujące na korze:
-
szerszeń pospolity ich żer powoduje zamieranie pojedynczych pędów i drzew w wieku 1-10 lat
-
zrąbień dębowiec składa swoje jaja u nasady dojrzałych pni, chodniki larw są proste i płaskie, przecinając warstwę kambium na obwodzie drzewa powodują jego zamieranie.
W marcu 2022 r. Dąb Dunin zwany Strażnikiem Puszczy Białowieskiej zdobył tytuł Europejskiego Drzewa roku, pokonując hiszpański Dąb z Lasu Bankietowego oraz Wielki Dąb Korkowy z Portugalii.