Buk “Serce Ogrodu” z Wojsławic tegorocznym kandydatem na Europejskie Drzewo Roku!

Buk “Serce Ogrodu” z Wojsławic tegorocznym kandydatem na Europejskie Drzewo Roku!

01 February 2024

Konkurs na Europejskie Drzewo Roku to międzynarodowe wydarzenie, które odbywa się od 2011 roku i swój początek wzięło z krajowego konkursu Drzewo Roku organizowanego przez Czeską Fundację Partnerstwa dla Środowiska. Pierwszy etap odbywa się a poziomie krajowym, w Polsce tę część konkursu przeprowadza Klub Gaja.

Celem konkursu jest podkreślenie znaczenia unikalnych, starych drzew, które stanowią istotny element dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego. W przeciwieństwie do innych konkursów, gdzie estetyka, rozmiary czy wiek odgrywają kluczową rolę, w Konkursie Europejskie Drzewo Roku priorytetem jest historia i więź między drzewami a ludźmi. Poszukiwane są drzewa, które wrosły w tkankę społeczności, stając się nieodłączną częścią ich historii.

Głosowanie na Europejskie Drzewo Roku 2024 właśnie się rozpoczęło!

Tegorocznym polskim kandydatem jest “Serce Ogrodu”, piękny i dostojny buk, który znajduje się w wojsławickim arboretum, w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Wrocławskiego. Rozłożysty buk jest zdecydowanie jednym z najbardziej rozpoznawalnych drzew w tym ogrodzie. 

Serce ogrodu” to buk pospolity "Atropunicea". 

  • Wiek: 200 lat.  
  • Wysokość: 14 m.
  • Obwód 452 cm. 

Głosować na wybrane drzewo roku można do 22 lutego, do godziny 16:00.

W tym roku głosowanie będzie przebiegać odmiennie niż w latach poprzednich. Podczas głosowania należy wybrać dwa drzewa spośród 15 finalistów. Głosować można tylko raz ze swojego adresu e-mail poprzez stronę konkursu na Europejskie Drzewo Roku.  Głosowanie pozostanie tajne, dopiero w dniach 8 i 15 lutego poznamy cząstkowe wyniki.

Zwycięzca zostanie ogłoszony 20 marca podczas ceremonii wręczenia nagród, która odbędzie się w Parlamencie Europejskim w Brukseli.

Polskie drzewa trzykrotnie zwyciężyły w konkursie, w tym dwa razy z rzędu w ostatnich latach. 

Polityka ma ogromny wpływ na losy drzew i odbiła się także wyraźnie na wynikach Konkursu Europejskie Drzewo Roku. Prawdopodobnie na zwycięstwo polskiego dębu w roku 2022 istotny wpływ miał wybuch wojny w Ukrainie oraz wspaniała postawa Polaków, którzy bardzo mocno angażowali się wówczas w pomoc uciekającym z ogarniętego konfliktem kraju Ukraińcom. Pomoc organizowana była przez zwykłych obywateli na dużą skalę, zanim nastąpiła reakcja rządu, co zauważalnie wzbudziło sympatię wśród innych narodów. 

Polscy zwycięzcy do tej pory: 

W 2017 r. - Dąb Józef w Wiśniowej. 

Podczas II wojny światowej dąb ten stał się schronieniem dla żydowskiej rodziny ukrywającej się przed nazistami. Wizerunek dębu został również wydrukowany na polskim banknocie 100-złotowym.


W 2022 r. - Dąb Dunin w Przybudkach.

Nazywany także Strażnikiem Puszczy Białowieskiej Dąb Dunin to 400-letni dąb szypułkowy, który inspirował wielu artystów.  Obecne imię nadał mu Janusz Korbel na cześć polskiego i białoruskiego poety oraz dramaturga Wincentego Dunina-Marcinkiewicza. 


W 2023 r. - Dąb Fabrykant w Łodzi. 

To jedno z najbardziej oryginalnych drzew w Polsce, symbol długowieczności i mądrości. Jedna z jego gałęzi ma kształt litery "S" i mierzy ponad 20m długości. Jego baldachim sięga imponujących 33m.

News