500 nowych sadzonek w gminie Izabelin z pomocą Medtronic Polska

500 nowych sadzonek w gminie Izabelin z pomocą Medtronic Polska

29 October 2023

Sadzimy drzewa w miastach i okolicach miast, ponieważ jest to skuteczna strategia przeciwdziałania globalnej zmianie klimatu. Zielone enklawy w okolicach miast mogą być ostoją bioróżnorodności, a jednocześnie stać się miejscem schronienia i relaksu nie tylko w upalne dni. Badania naukowe potwierdzają, że kontakt z naturą korzystnie wpływa nie tylko na nastrój, ale także na zdrowie psychiczne i fizyczne.

Dzięki współpracy z firmą Medtronic Polska wsparliśmy proces zalesiania terenów gminy Izabelin.

Sadzenie drzew może być ciekawym doświadczeniem, które dostarcza wiele satysfakcji. Czasami jednak akcja sadzenia drzew może stanowić spore wyzwanie np. z powodu warunków atmosferycznych lub trudnego terenu.

Podczas akcji sadzenia z firmą Medtronic Polska, 26 października 2023r., pogoda nie była zbyt łaskawa, jednak wolontariusze podołali wyzwaniu i posadzili 500 drzew i krzewów, pomimo przejściowych opadów.

Posadzone zostały rodzime gatunki m.in.:

  • dąb szypułkowy – 350 sztuk,
  • czeremcha zwyczajna – 50 sztuk,
  • kruszyna pospolita – 50 sztuk,
  • modrzew europejski – 50 sztuk.

Liczebność najpospolitszych ptaków polskich zacznie spadła.

Wiele gatunków ptaków, niegdyś powszechnych w każdym mieście, aktualnie bardzo trudno spotkać. Niestety, populacja ptaków, które zawsze żyły blisko ludzi i dzięki ludziom, z roku na rok maleje, a winę za tę sytuację ponoszą, jak nietrudno się domyślić, właśnie ludzie. Nasze miasta zmieniły się tak znacząco, że znaczy odsetek ptaków ginie z powodu braku miejsc do żerowania i lęgu.

Wieszanie budek lęgowych to efektywna metoda wspierania ptaków.

Sadząc drzewa i krzewy zapewniamy ptakom i zapylaczom stołówkę i schronienie, a budki lęgowe dla ptaków dziuplaków będą dodatkową metodą wsparcia, o czym rozmawialiśmy podczas teoretycznej części warsztatów ornitologicznych. W ramach części praktycznej wolontariusze zbudowali 25 budek dla ptaków.

Kim jest nasz partner?

Medtronic założona w 1949 roku jako spółka naprawiająca sprzęt medyczny, znajduje się teraz wśród największych światowych firm oferujących medyczne usługi, rozwiązania i technologie. Zatrudnia 85 tysięcy pracowników na całym świecie służącym lekarzom, szpitalom i pacjentom w ponad 160 krajach.

Serdecznie dziękujemy Medtronic Polska za wsparcie projektu „Czas na Las” oraz pozytywne działanie dla naszego wspólnego dobra, jakim jest klimat!

News