38% gatunków drzew na świecie jest zagrożonych wyginięciem i trafiło na Czerwoną Listę IUCN
03 November 2024
Dzięki wieloletniej pracy ponad 1000 ekspertów z całego świata po raz pierwszy w historii dokonano globalnej oceny drzew, która umożliwi podejmowanie bardziej świadomych decyzji w kwestii ochrony i monitoringu drzewostanów.
Pozyskane dane zaprezentowały niepokojący wynik - co najmniej 16 425 z 47 282 gatunków drzew jest zagrożonych wyginięciem i trafiło na Czerwoną Listę IUCN (International Union for Conservation of Nature - Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody).
Oznacza to, że drzewa stanowią ponad jedną czwartą gatunków uwzględnionych na Czerwonej Liście IUCN, a liczba zagrożonych gatunków drzew przekracza ponad dwukrotnie łączną liczbę wszystkich zagrożonych ptaków, ssaków, gadów i płazów.
Drzewa są zagrożone niemal na całym świecie.
Drzewa są zagrożone wyginięciem w 192 krajach na całym świecie, a największy procent zagrożonych gatunków przypada na kraje wyspiarskie.
W Ameryce Południowej, która jest światowym liderem pod względem bioróżnorodności, odsetek gatunków drzew zgłoszonych jako zagrożone okazał się niższy i wynosi 25%, jednak eksperci zaznaczają, że z całą pewnością jest to niedoszacowana liczba. Wiele gatunków drzew występujących na terenie Ameryki Południowej nadal nie zostało poznanych, a gatunki drzew, które są “nowe dla nauki” szybciej stają się gatunkami zagrożonymi wyginięciem.
Drzewa giną z powodu intensywnej działalności człowieka.
Główne czynniki, które przyczyniają się do wylesiania to oczywiście rozwój miast, rolnictwa, ale także gwałtowna ekspansja gatunków inwazyjnych, szkodniki oraz choroby. Dodatkowym zagrożeniem dla drzew, szczególnie na obszarach tropikalnych jest także globalna zmiana klimatu, która powoduje m.in. podnoszenie się poziomu mórz oraz silniejsze, częstsze burze. Na terenie Ameryki Południowej wylesianie spowodowane jest z kolei głównie rolnictwem i hodowlą bydła.
Utrata różnorodności drzew pociągnie ogromny spadek bioróżnorodności w innych obszarach.
Drzewa mają fundamentalne znaczenie dla życia na Ziemi, odgrywając istotną rolę w obiegu węgla, wody i składników odżywczych, a także w formowaniu gleby i regulacji klimatu.
Utrata drzew stanowi poważne zagrożenie dla tysięcy innych organizmów - roślin, grzybów i zwierząt, także tych, które znalazły się na Czerwonej Liście IUCN.
Bezpośrednie znaczenie drzew dla egzystencji ludzi jest ogromne - ponad 2000 gatunków z Czerwonej Listy IUCN znajduje zastosowanie w medycynie, produkcji żywności i paliw, a ponad 5000 gatunków jest wykorzystywanych w budownictwie.