AIR LIQUIDE – sadzenie drzew na terenie Szkoły Podstawowej w Cedzynie

AIR LIQUIDE – sadzenie drzew na terenie Szkoły Podstawowej w Cedzynie

14 September 2023

Wspólnie z firmą Air Liquide, 14 września na terenie gminy Górno zrealizowaliśmy szeroką akcję, która obejmowała sadzenie drzew i krzewów na terenie szkoły podstawowej, sprzątanie zalewu i okolicznych obszarów zielonych oraz warsztaty edukacyjne.

 

Kontakt z zielenią jest bardzo istotny dla zdrowia dzieci.

Zieleń na terenie placówek edukacyjnych ma istotne znaczenie dla komfortu, rozwoju i samopoczucia przebywających tam dzieci.
Badania pokazują, że obserwowanie drzew może sprzyjać aktywacji przywspółczulnego układu nerwowego, co sprawia, że jesteśmy bardziej zrelaksowani i mamy lepszy nastrój. Ponadto wiadomo, że u dzieci, które często przebywają w otoczeniu przyrody, można zaobserwować poprawę funkcjonowania kory przedczołowej, która jest odpowiedzialna za wiele procesów poznawczych.


Sadzenie drzew na terenie placówki edukacyjnej zawsze daje wiele satysfakcji!

Razem z Air Liquide na terenie Szkoły Podstawowej w Cedzynie posadziliśmy aż 22 drzewa oraz 20 krzewów.
Wybraliśmy rodzime gatunki, które dobrze sprawdzą się na terenie szkolnym i będą wsparciem dla ptaków oraz owadów zapylających.

Gatunki drzew posadzone na terenie szkoły podstawowej to:

  • Jarząb pospolity - 6 sztuk;
  • Dąb szypułkowy - 8 sztuk;
  • Klon pospolity - 4 sztuki;
  • Lipa drobnolistna - 4 sztuki.

Teren został także wzbogacony o krzewy, w tym m.in.: ligustr pospolity, irga zwyczajna, berberys zwyczajny, żarnowiec miotlasty, rokitnik zwyczajny.


Drzewa w pobliżu szkoły nie tylko zapewniają cień, poprawiają samopoczucie i mogą przyczynić się do lepszych wyników w nauce. Korale z jarzębiny, „ludziki” z żołędzi czy „klonowe noski” od pokoleń cieszą dzieci w każdym niemal wieku. Owoce i nasiona drzew, które zostały posadzone, stanowią zatem materiał, który dzieci mogą wykorzystać do zabawy i prac plastycznych.

Bioróżnorodność jest potrzebna także w mieście!

Choć miasto nie tworzy ekosystemu, jest jednak układem ekologicznym, w którym występują powiązane ze sobą ekosystemy, gdzie czynnikiem dominującym jest człowiek. Dlatego zwiększanie i utrzymanie różnorodności biologicznej jest istotne także dla obszarów miejskich, które mogą czerpać rozmaite benefity z obecności różnorodnej fauny i flory. Posadzone razem z Air Liquide rośliny będą stanowiły ważne wsparcie dla lokalnej bioróżnorodności, zapewniając np. schronienie i pokarm dla ptaków oraz owadów zapylających.


Kim są nasi partnerzy podczas wydarzenia na terenie gminy Górno?

Grupa Air Liquide, obecna w 75 krajach, jest światowym liderem w dziedzinie gazów, technologii oraz usług dla przemysłu i ochrony zdrowia. W swoich celach biznesowych grupa Air Liquide stara się stosować do zasad zrównoważonego rozwoju oraz angażować się w transformację energetyczną adekwatną do globalnej zmiany klimatu.Dziękujemy Air Liquide za zaangażowanie i wsparcie programu „Czas na las”, a tym samym cenne działanie na rzecz naszej planety!