"Czas na las w słoiku" - warsztaty z wolontariuszami

"Czas na las w słoiku" - warsztaty z wolontariuszami

12 September 2023

Aż 50 "lasów w słoikach" to imponujący efekt działania wolontariuszy podczas warsztatów w Katowicach! 

W oczekiwaniu na najlepszy jesienny czas na sadzenie drzew postanowiliśmy zająć się tworzeniem mniejszych lasów, którym wystarczy półka lub kawałek parapetu. Razem z grupą wolontariuszy przyjrzeliśmy się zagadnieniu ekosystemów zamkniętych w szklanych słojach, a następnie każdy samodzielnie mógł wykonać swój osobisty "las w słoiku".


Warsztaty „Czas na las w słoiku” to nasz pomysł na małą rozgrzewkę, zanim przystąpimy do sadzenia drzew w terenie.

Umieszczone w szkle rośliny cieszą się ostatnio dużą popularnością głównie ze względu na estetyczny i nowoczesny wygląd. Przede wszystkim są jednak ciekawym obiektem do obserwacji zdumiewającej siły i samowystarczalności natury.


„Las w słoiku” to zamknięty ekosystem, który jest samowystarczalny i może istnieć przez dłuższy czas bez potrzeby ingerencji z zewnątrz. Roślinność w szklanym pojemniku tworzy zamknięty obieg wody i powietrza, a do funkcjonowania potrzebuje jedynie promieni słonecznych.


Warsztaty z "Czas na las w słoiku" to połączenie tego, co przyjemne z tym, co pożyteczne.

Podczas warsztatów zawsze dokładamy starań, by była to dobra okazja nie tylko do poszerzenia swojej wiedzy na tematy związane z ekologią i przyrodą oraz tworzenia cennych sieci kontaktów, ale także by był to po prostu przyjemnie spędzony czas. 

Serdecznie dziękujemy wszystkim za udział w warsztatach i mamy nadzieję, że uczestnicy razem ze stworzonymi przez siebie słoikami zabrali dobre wspomnienia oraz chęci i entuzjazm do następnego spotkania, tym razem, by podjąć się większego wyzwania i sadzić drzewa razem z „Czas na las”.