Drzewa i krzewy owocowe posadzone na terenie domu dziecka dzięki CEMEX

Drzewa i krzewy owocowe posadzone na terenie domu dziecka dzięki CEMEX

03 October 2023

30 września we współpracy z Fundacją Cemex posadziliśmy drzewa i krzewy owocowe na terenach otaczających domy dziecka w Rędzinach oraz Chorzenicach.


Kontakt z przyrodą ma kluczowe znaczenie dla zdrowia i samopoczucia ludzi. Nowe badania pokazują, że dzieci są szczególnie wrażliwe na otoczenie w jakim żyją. Dla rozwijających się organizmów deficyt natury niesie znacznie bardziej dotkliwe negatywne konsekwencje niż w przypadku dorosłych, którzy fazę rozwoju mają już za sobą. Adekwatnie – kontakt z przyrodą wspomaga rozwój dziecięcego mózgu, w tym kory przedczołowej, która jest kluczowa dla poprawnego działania funkcji poznawczych.

Dlatego też sadzenie drzew na terenach, z których korzystają dzieci to podwójna satysfakcja. Nie tylko wspieramy rodzimą przyrodę, przeciwdziałamy globalnej zmianie klimatu, ale także przyczyniamy się do lepszego rozwoju i poprawy jakości życia młodego pokolenia.

Dlaczego sadzimy drzewa owocowe?

Rodzime gatunki drzew i krzewów owocowych będą  schronieniem i pożywieniem dla wielu zwierząt, a dla dzieci dodatkowo będą pełnić funkcję edukacyjną. Nie tylko dadzą możliwość obserwacji przyrody, ale także mogą pomóc budować lepsze nawyki żywieniowe. Możliwość zerwania świeżego owocu z drzewa lub krzewu efektywniej zachęca do spożywania ich.

Zieleń w miejscu zamieszkania pozytywnie wpływa na samopoczucie, ale ma także inne znaczenie.

Wzrastające temperatury, które wynikają z globalnego ocieplenia stanowią istotne wyzwanie dla naszej codzienności. Obecność drzew i krzewów pomoże obniżać lokalnie temperaturę i tym samym poprawi komfort użytkownikom terenu. Umiejętne zaplanowanie zielonej infrastruktury wokół budynków mieszkalnych może zauważalnie obniżać koszty klimatyzacji, ale także ogrzewania w chłodne dni.

Na terenie Domu Dziecka w Chorzenicach posadziliśmy razem z wolontariuszami Fundacji Cemex 10 dużych drzew owocowych.

Dzięki dzielnej piętnastce wolontariuszy Fundacji Cemex posadziliśmy na terenie rodzime gatunki drzew:

  • Jabłoń – 5 sztuk,
  • Śliwa – 3 sztuki
  • Grusza – 2 sztuki. 

Dodatkowo na terenie obu placówek – w Chorzenicach i Rędzinach, posadziliśmy także krzewy owocowe takie, jak: agrest, porzeczki białe, porzeczki czerwone, porzeczki czarne, porzeczki na pniu oraz trzmielinę pospolitą.

Wydarzeniu towarzyszyły warsztaty ekologiczne dla dzieci.

Podczas wydarzenia Fundacja Aeris Futuro wsparła projekt „Pędzlem i wałkiem” zainicjowany przez pracowników firmy Cemex, którzy zaangażowali się w prace remontowe na terenie Domu Dziecka w Rędzinach. Wspólnie udało się odświeżyć pomieszczenia, z których korzystają na co dzień dzieci.

Fundacja Cemex „Budujemy Przyszłość”, z którą nawiązaliśmy współpracę powstała z myślą o wspieraniu i współtworzeniu inicjatyw społecznych, podejmowanych przez społeczność lokalną w miejscowościach, w których działają zakłady produkcyjne Cemex – cementownie, wytwórnie betonu towarowego i kopalnie kruszyw.

Serdecznie dziękujemy za wsparcie inicjatywyCzas na las”, dzięki czemu posadziliśmy drzewa i krzewy na terenach placówek opiekuńczych!

News