Jak zmniejszyć poziom niepokoju? Naukowcy znają odpowiedź.

Jak zmniejszyć poziom niepokoju? Naukowcy znają odpowiedź.

04 March 2024

Depresja i lęk są powszechnymi dolegliwościami także wśród nastolatków, a nawet dzieci. Dlatego tak istotne jest poszukiwanie szeroko dostępnych sposobów poprawy samopoczucia i zdrowia mieszkańców miast. Niedawno opublikowane badanie, przeprowadzone przez Uniwersytet Waterloo nie tylko pokazuje, co obniża niepokój, ale też jako pierwsze dokonuje konkretnych procentowych pomiarów. 


Zaledwie 3 minuty spędzone na obserwowaniu miejskiego jeziora przyniosły aż o 9% mniejszy poziom niepokoju. 

To rezultaty pierwszego badania, które próbowało ustalić, o ile dokładnie zmniejsza się niepokój u młodzieży, gdy przebywają w parku zamiast w centrum miasta.  Depresja i lęk są powszechnymi dolegliwościami wśród nastolatków, a nowe badanie sugeruje, że psychiczne zdrowie młodzieży w środowisku miejskim może być znacznie lepsze, gdy w planowaniu miasta uwzględnia się więcej elementów natury.

Według naukowców "kąpiele leśne" mogą pomóc młodym ludziom w radzeniu sobie ze stresem, poprawiając ich zdrowie psychiczne i samopoczucie.

Badanie przeprowadzone przez Uniwersytet w Waterloo wykazało, że stanie i patrzenie na miejskie jezioro przez zaledwie 2-3 minuty, zmniejszyło wyniki młodzieży na zweryfikowanej skali niepokoju o 9%.

Z drugiej strony, ich wyniki niepokoju były o 13% wyższe, gdy stali w ruchliwym centrum miasta przez ten sam czas.

Wg badania motywy przyrody na fasadach budynków, naturalne widoki w środowisku miejskim, takie jak jeziora i parki publiczne, oraz elementy krajobrazu, jak ogrody i drzewa, zwiększają pozytywne doświadczenia emocjonalne u młodzieży. Naukowcy zwracają jednak uwagę, że dzieci i młodzież korzystają z przestrzeni miejskiej w inny sposób niż dorośli, np. częściej używając deskorolek czy hulajnóg, niż po prostu spacerując, co należy wziąć pod uwagę przy planowaniu przestrzeni zielonych.

To kolejne badanie, które pokazuje, że tereny zielone w naszych miastach nie tylko są istotne dla kwestii związanych ze środowiskiem i zmianą klimatu, ale są bardzo ważne dla jakości życia, samopoczucia i zdrowia mieszkańców.