Posadziliśmy buki z Atenorem - 2022 drzewa na 2022 rok

Posadziliśmy buki z Atenorem - 2022 drzewa na 2022 rok

06 June 2022

Dzięki współpracy z firmą ATENOR udało nam się zasadzić nowe drzewa na terenie gminy Lewin Kłodzki. Posadziliśmy buki – 2022 sadzonek, a akcja została przeprowadzona w maju 2022 roku.

Lewin Kłodzki znajduje się w województwie dolnośląskim. To nie pierwszy raz, kiedy sadziliśmy tam drzewa z firmą Atenor. By dowiedzieć się więcej, odwiedź nasz artykuł o wcześniejszej akcji w tej gminie.

 

Sadzenie buków przynosi wiele dobrego

Te pospolite drzewa mają więcej zalet, niż może się zdawać. Mimo iż są popularne ze względu na trwałe drewno, są przede wszystkim drzewami niezwykle urokliwymi i wartościowymi dla środowiska. Istnieje wiele odmian buków wykazujących odmienne cechy – to też odpowiedź dla ludzi, którzy zastanawiają się, czy i jak sadzić buki na żywopłot. My oczywiście sadziliśmy buka pospolitego, czyli fagus sylvatica. Ciekawostką jest też to, że młode liście oraz orzeszki bukowe (tzw. bukiew) są jadalne oraz zdrowe.

 

Dlaczego posadziliśmy buki, a nie inne drzewa?

Plany nasadzeń w Lewinie Kłodzkim nie opierają się jedynie na bukach. To prawda, zaczęliśmy od tego gatunku, ale plan nie przewiduje monokultury, a bioróżnorodne nasadzenie z przewagą buka, jodły oraz domieszką drzew biocenotycznych. Przez ostatnie kilkadziesiąt lat na terenie Gminy Lewin Kłodzki istniała monokultura świerkowa, nie chcemy zatem tworzenia kolejnej. Świerki zniszczone zostały przez kornika drukarza, musieliśmy więc wybrać gatunek odporny na tego szkodnika, a do tego rodzimy i mający tu swoje naturalne siedlisko.

 

My posadziliśmy buki, a Ty?

Lasy to obszar, który zamieszkuje masa zwierząt. Mają ogromny wpływ na nasze środowisko i zdrowie, a mimo tego wciąż są wypalane, zaśmiecane oraz wycinane. Jeżeli nic się nie zmieni w naszym podejściu do lasów, konsekwencją niewątpliwie będzie postępująca zmiana klimatu. Drzewa pełnią funkcje ochronne, wspomagają retencję wody i oczyszczają powietrze, a to jedynie kilka z ich zalet, które warto docenić.

Od 16 lat wspomagamy proces zalesiania w Polsce. Ty też możesz pomóc. Zasadź drzewo, jeżeli możesz sobie na to pozwolić, a jeżeli widzisz, że ktoś nielegalnie wycina drzewa – zgłoś to!

 

Dziękujemy firmie ATENOR za wsparcie. Z Waszą pomocą udało nam się posadzić kolejne drzewa, a przez to wesprzeć nasze środowisko.