Posadziliśmy drzewa i krzewy na terenie szkoły razem z Abris Capital Partners

Posadziliśmy drzewa i krzewy na terenie szkoły razem z Abris Capital Partners

31 October 2023

W październiku br. razem z wolontariuszami firmy Abris Capital Partners posadziliśmy drzewa i krzewy na terenie Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 341 im. Twórców Literatury Dziecięcej w Warszawie.

Jakie znaczenie mają akcje sadzenia drzew?

Drzewa i lasy są kluczowe dla istnienia życia na naszej planecie. Oczyszczają powietrze, filtrują wodę, zapobiegają erozji gleby, obniżają temperaturę i gwarantują schronienie oraz pokarm dla ponad trzech czwartych organizmów żyjących na lądzie.

Kolejne badania naukowe pokazują, jak istotne znaczenie ma dla dobrostanu i rozwoju człowieka środowisko, które go otacza. Potrzebujemy kontaktu z przyrodą, ponieważ jesteśmy jej nieodłączną częścią i coraz wyraźniej odczuwamy deficyt natury, przebywając w naszych zabetonowanych miastach.

Drzewa w miastach poprawiają komfort życia mieszkańców na wielu poziomach:

  • zapewniają cień i obniżać temperaturę powietrza latem;
  • zimą zapewniają ochronę np. przed wiatrem;
  • poprawiają jakość powietrza;
  • redukują hałas;
  • zmniejszają ryzyko podtopień i powodzi;
  • zwiększają bioróżnorodność;
  • pozytywnie wpływają na fizyczne i psychiczne zdrowie mieszkańców;
  • poprawiają samopoczucie mieszkańców;
  • sprzyjają kontaktom społecznym;
  • zmniejszają przestępczość.

 

Akcje sadzenia drzew to doskonała okazja do budowania świadomości ekologicznej.

Po krótkim szkoleniu wolontariusze firmy Abris Capital Partners przy wsparciu ekspertów Fundacji przystąpili do działania i na terenie placówki posadzili 20 dużych drzew. Teren szkoły dzięki tej akcji wzbogacą gatunki drzew takie jak: dąb szypułkowy, klon pospolity, jarząb pospolity.

Drzewa, poza wymienionymi wyżej korzyściami dodatkowo zapewnią dzieciom materiały do zabawy czy np. do prac plastycznych. Żołędzie, klonowe „noski” czy „korale z jarzębiny” od pokoleń stanowią inspirację do projektów i dziecięcych zabaw.

W czasie wydarzenia wolontariusze zasadzili także 22 krzewy kaliny koralowej, które nie tylko staną się wsparciem dla zapylaczy i ptaków, ale również sprawdzą się jako ozdobne rośliny.

Bioróżnorodność jest kluczowa w walce z globalną zmianą klimatu.

Gatunki inwazyjne oraz spadek różnorodności biologicznej to duże zagrożenie dla naszej rodzimej przyrody, ale także dla naszej gospodarki i jakości naszego życia. Przyroda zapewnia nam wiele bardzo cennych usług, które korelują z poziomem bioróżnorodności. Świadczenia ekosystemowe stanowią główne dobra publiczne niebędące produktem rynkowym i nieposiadające ceny.

Dlatego właśnie podczas warsztatów ekologicznych razem z firmą Abris Capital Partners rozmawialiśmy na temat bioróżnorodności oraz jej roli w funkcjonowaniu całej planety.


Aby uhonorować i upamiętnić wydarzenie wręczyliśmy uczestnikom wydarzenia certyfikat za wsparcie programu "Czas na las" i działanie na rzecz ochrony naszej Planety.

Serdeczne podziękowania dla firmy Abris Capital Partners za działanie na rzecz środowiska i wsparcie programu „Czas na Las”!