Sadząc 1000 drzew na terenie gminy Wieliszew wsparliśmy lokalną bioróżnorodność

Sadząc 1000 drzew na terenie gminy Wieliszew wsparliśmy lokalną bioróżnorodność

28 April 2024

Dzięki współpracy z partnerami i wsparciu wolontariuszy ponownie pomogliśmy w zalesianiu terenów należących do gminy Wieliszew. 1000 sadzonek rodzimych gatunków drzew to kolejna partia roślin, dzięki którym obszar ten ma szansę szybciej zamienić się w bioróżnorodny las.

Dlaczego warto sadzić drzewa, nie czekając na naturalną sukcesję?

Głównym celem nasadzeń na terenie Wieliszewa jest ochrona i wsparcie bioróżnorodności poprzez sadzenie rodzimych gatunków drzew. Takie działania pomagają odtworzyć prawidłowy, adekwatny do siedliska ekosystem i ograniczyć ekspansję obcych gatunków roślin inwazyjnych. Dodatkowo umiejętnie dobrane gatunków drzew do siedliska sprawią, że na terenie szybciej pojawią się zwierzęta, które jeszcze mocniej napędzą machinę odnowy obszaru. Dzięki temu, że na terenie gminy Wieliszew sadzonkom zapewniono roczną opiekę, szanse na sprawną regenerację gruntów są jeszcze większe.

Razem z wolontariuszami 19 kwietnia br. na terenie gminy Wieliszew posadziliśmy następujące gatunki drzew:

  • dąb bezszypułkowy - 400 sztuk,
  • brzoza brodawkowata - 200 sztuk,
  • głóg jednoszyjkowy i dwuszyjkowy - 50 sztuk,
  • wiąz szypułkowy - 50 sztuk, 
  • lipa drobnolistna - 100 sztuk,
  • klon zwyczajny - 200 sztuk.

Sadzenie drzew to nie tylko ciężka praca.  

Globalna zmiana klimatu, spadek bioróżnorodności, susza oraz inwazja obcych gatunków roślin to problemy, które nadal są bagatelizowane. Organizując akcje wspólnego sadzenia drzew, mamy na celu także budowanie świadomości oraz edukowanie uczestników akcji, dbając jednocześnie o przyjazną atmosferę. Zależy nam, aby wydarzenia tego typu, dawały poczucie satysfakcji i zachęcały do podobnych działań. Zawsze po zakończeniu sadzenia na wolontariuszy czeka możliwość relaksu, często przekąski oraz herbata, a w przypadku akcji na terenie gminy Wieliszew, dodatkowo wolontariusze mogli odpocząć przy muzyce Czango.

Serdecznie dziękujemy partnerom oraz wszystkim uczestnikom za zaangażowanie i pełne entuzjazmu działanie na rzecz naszej planety. Mamy nadzieję, że wspólne sadzenie to doświadczenie, które zainspiruje do dalszych działań i będzie stanowić fundament dla kolejnych inicjatyw na rzecz ochrony środowiska.