UBS - wspaniała akcja sadzenia 2000 drzew

UBS - wspaniała akcja sadzenia 2000 drzew

30 October 2023

Każda akcja sadzenia drzew to jedyne w swoim rodzaju przedsięwzięcie. Choć robimy to samo, jednak to jak przebiega wydarzenie zależy od uczestników, ale czasem także po prostu… od pogody.

Akcja sadzenia drzew może być niezwykłą przygodą, a czasem naprawdę sporym wyzwaniem!

Wydarzenie, które zaplanowaliśmy razem z UBS, okazało się niełatwe w realizacji ze względu na warunki pogodowe oraz podmokły grunt. Trudności jednak nie przestraszyły wolontariuszy! Stu wolontariuszy z firmy UBS w piątkowy poranek, 27.10.2023 r. stawiło się w miejscowości Radziszów, by posadzić aż 2000 drzew. Solidnie przygotowani, w pełnym rynsztunku, odziani w odpowiednie ubrania oraz obuwie przeciwdeszczowe, stawili się na czas w wyznaczonym miejscu. Nie stracili zapału, nawet gdy okazało się, że sadzenie zaplanowane zostało na terenie podmokłym. 

Choć naprawdę nie było lekko, uczestnicy spisali się na medal! Była to na pewno niezwykła przygoda, która zapewniła ogrom satysfakcji z wykonanego zadania.

Dzięki tej akcji sadzenia drzew Radziszów zyskał 2000 nowych sadzonek!

Gatunki drzew, które sadzimy we współpracy z partnerami, zawsze dobierane są tak, by pasowały do warunków siedliska. 

Ponieważ drzewa miały być posadzone na terenie podmokłym, dlatego też wybraliśmy olszę czarną w liczbie 800 sadzonek.

Na obszarze bardziej suchym wolontariusze posadzili:

  • 200 sztuk buków,
  • 100 sztuk jesionów,
  • 200 sztuk grabów,
  • 200 sztuk lip, 
  • 200 sztuk klonów zwyczajnych,
  • 100 sztuk czereśni ptasiej,
  • 100 sztuk czeremchy,
  • 100 sztuk jodły.

Dlaczego organizujemy akcje sadzenia drzew, zamiast pozwolić naturze, by “zrobiła swoje”?

Gatunki inwazyjne stają się coraz poważniejszym problemem o daleko idących konsekwencjach dla naszego życia na wielu poziomach. Tereny w Radziszowie opanowane zostały przez nawłoć kanadyjską i podczas wydarzenia podjęliśmy się także zadania usuwania tej rośliny. 

Niekiedy wydaje się, że sadzenie drzew może być niepotrzebną ingerencją i lepiej by natura  zregenerowała się samodzielnie. Jednak często interwencja jest konieczna dla utrzymania różnorodności biologicznej oraz zablokowania ekspansji obcych gatunków roślin. 

Obce gatunki inwazyjne rozprzestrzeniają się bardzo sprawnie i potrafią opanować tereny szybciej od rodzimej przyrody.  Pomoc w postaci odpowiednio zaplanowanych nasadzeń może stać się kluczowa w przeciwdziałaniu inwazji obcych roślin. Dzięki licznej obecności rodzimych gatunków drzew nie pozostanie wiele przestrzeni do życia dla obcych przybyszów. 

Akcje sadzenia drzew to ogrom satysfakcji.

Wspólne sadzenie drzew to nie tylko wsparcie dla środowiska i wzbogacenie terenu o nowe sadzonki. Takie wydarzenia to wiele innych, nie zawsze wyraźnie zauważalnych korzyści także bezpośrednio dla uczestników akcji. Wspólne sadzenie drzew to oczywiście świetna okazja do integracji zespołu, ale warto pamiętać, że aktywność fizyczna w kontakcie z naturą jest jedną z najlepszych opcji wspierania zdrowia fizycznego oraz psychicznego. 

Przede wszystkim po akcji uczestnicy zazwyczaj czują się spełnieni i zadowoleni, nawet jeśli sadzenie wymaga wysiłku fizycznego i odbywa się w trudnych warunkach, jak w przypadku akcji razem z UBS.

Serdeczne podziękowania dla UBS za ponowne wsparcie projektu „Czas na las” oraz wspaniałą postawę i zaangażowanie pomimo trudnych warunków podczas akcji!

News