W 2023 roku na terenie całej Polski posadziliśmy ponad 42 tysiące drzew!

W 2023 roku na terenie całej Polski posadziliśmy ponad 42 tysiące drzew!

03 January 2024

Czy sadzenie drzew jest łatwe? 

Choć wydaje się, że wystarczy wbić szpadel, a potem sadzonkę podsypać ziemią, to sadzenie drzew często jest procesem bardziej złożonym. Należy bowiem wziąć pod uwagę nie tylko miejsce sadzenia, ale także inne czynniki środowiskowe, które mogą być kluczowe dla efektu końcowego. Oczywiście, przede wszystkim gatunki drzew muszą być odpowiednio dobrane do siedliska, inaczej cały nasz trud może pójść na marne, ponieważ np. drzewa zwyczajnie uschną albo negatywnie wpłyną na lokalny ekosystem. W procesie planowania nasadzeń ważne są jednak także inne kwestie, o których nie należy zapominać, np. mieście są to korytarze powietrzne, planowane zabudowania, przebiegające drogi, sieci i wiele innych. 

Planując sadzenie warto także mieć na uwadze zmieniający się klimat. Ze względu a prognozy klimatyczne często musimy wybierać gatunki, które będą miały większe szanse przetrwać w odmiennych warunkach przyszłości. Dlatego wbrew pozorom niekoniecznie wystarczy kupić sadzonkę i wykopać dołek. 

W 2023 roku posadziliśmy 42 485 drzew, w tym 648 dużych, kilkumetrowych drzew. 

Posadziliśmy także 658 krzewów oraz 1180 bylin.

 

W porównaniu do poprzednich lat  w 2023 roku częściej sadziliśmy duże, kilkumetrowe drzewa w miastach, głównie na terenach placówek edukacyjnych. 

Sadząc drzewa na terenach szkół, przedszkoli czy domów dziecka, wybieraliśmy rodzime gatunki drzew tak, by dobrze sprawdziły się w miejscach, gdzie przebywają dzieci i nie tylko wspierały ich rozwój i dobrostan, ale także wzbudzały sympatię i dostarczały materiałów do zabawy czy prac plastycznych. Wydarzenia, w których brały udział dzieci, okazały się silnie motywujące dorosłych uczestników, których zdumiewał dziecięcy entuzjazm oraz zaangażowanie.

W 2023 roku sadziliśmy także w otulinach parków narodowych oraz wspieraliśmy gminy, które nie mogły sobie pozwolić na sfinansowanie zalesiania. Celem takich akcji jest m.in. wspieranie lokalnej bioróżnorodności, odbudowywanie ekosystemów lub wspieranie odnowy terenów poprzez sadzenie rodzimych gatunków drzew odpowiednio dobranych do siedliska. 

Z całego serca dziękujemy naszym wspaniałym partnerom, naszym dzielnym wolontariuszom oraz wszystkim, którzy w ubiegłym roku wspierali projekt Czas na las!

W 2023 roku mieliśmy aż 4532 wolontariackich rąk do pracy! Pracy, która czasem nie była łatwa ze względu na deszcz, śnieg, wiatr albo naprawdę imponujące błoto. Dlatego serdecznie dziękujemy wolontariuszom za zaangażowanie i entuzjazm, a przede wszystkim za sympatyczną atmosferę podczas akcji sadzenia!

Jednocześnie oświadczamy, że już polerujemy szpadle, by w kolejnym roku przekroczyć liczbę 50 000 posadzonych drzew! :)


News