Zapraszamy na sadzenie dębu w centrum Wieliczki!
12 November 2024
Wspólne sadzenie rodzimego gatunku dębu zaplanowaliśmy na najbliższą sobotę w miejscu, które odgrywa istotną rolę w życiu mieszkańców Wieliczki. Wierzymy, że posadzony dąb nie tylko wzbogaci lokalną przyrodę, ale przede wszystkim będzie cieszył wszystkich odwiedzających to miejsce, oferując cień i odpoczynek oraz wiele innych mniej oczywistych korzyści.
Sadzenie dębu w Wieliczce odbędzie się w miejscu istotnym dla mieszkańców.
Dąb posadzony zostanie na placu prof. Mieczysława Skulimowskiego, tuż przed wielicką Mediateką i w sąsiedztwie historycznego Pałacu Konopków, w którym obecnie mieści się Instytut Pamięci Narodowej. To wyjątkowy punkt na mapie miasta – tętniący życiem plac, otoczony ważnymi obiektami, z których na co dzień korzystają mieszkańcy, a także miejsce licznych lokalnych wydarzeń i kulturalnych spotkań.
W ramach akcji sadzenia dębu zapraszamy także do udziału w zabawie.
Nadawanie drzewom imion może pomóc ludziom nawiązać głębszą więź z przyrodą, sprawiając, że drzewa stają się bardziej "osobiste" i ważniejsze emocjonalnie. Taki zwyczaj może także odzwierciedlać historię regionu, lokalne tradycje i kulturę, czyniąc drzewa symbolami pamięci o przeszłości lub ważnych postaciach. Drzewa z imionami mogą także inspirować artystów i stawać się atrakcjami turystycznymi, które przyciągają ludzi, wzbudzając ich zainteresowanie ochroną przyrody.
Chcąc, by posadzenie dębu stało się wydarzeniem integrującym społeczność i okazją do głębszego spojrzenia na przyrodę, przygotowaliśmy w mediach społecznościowych zabawę związaną z nadaniem imienia naszemu drzewu.
Czy warto sadzić dęby w mieście?
Obecność drzew w mieście to szerokie spektrum udokumentowanych naukowo korzyści dla mieszkańców.
Drzewa w mieście mogą:
- zapewniać cień i obniżać temperaturę powietrza latem;
- zimą zapewniać ochronę np. przed wiatrem;
- poprawiać jakość powietrza;
- redukować hałas;
- zmniejszać ryzyko podtopień i powodzi;
- zwiększać bioróżnorodność;
- pozytywnie wpływać na fizyczne i psychiczne zdrowie mieszkańców;
- poprawiać samopoczucie mieszkańców;
- sprzyjać kontaktom społecznym;
- zmniejszać przestępczość.
Wieliczka, której liczba mieszkańców gwałtownie wzrosła w ostatnich latach, zmaga się dziś z wyzwaniami typowymi dla rozwijających się miast. Wierzymy, że odpowiedzialne sadzenie drzew może lokalnie poprawić jakość życia mieszkańców, a także zachęcić turystów do odkrywania nowych zakątków miasta, nieco dalej od jego głównej atrakcji, Kopalni Soli.
Co bardzo istotne, sadzenie rodzimych gatunków drzew, takich jak np. dęby to przede wszystkim znaczące wsparcie dla bioróżnorodności, która aktualnie jest w kryzysie, więc nawet drobne inicjatywy, które działają na jej korzyść, nabierają dużego znaczenia.