Klon
O drzewach
KLON jest bardzo popularny w miastach i parkach ze względu na wczesne i zwracające uwagę kwitnienie, różnorodność form i atrakcyjne jesienne barwy. Jest drzewem rozłożystym, o okrągłej koronie często przyjmującej kształt parasola. Osiąga wysokość do 30 metrów. W Polsce występują trzy gatunki klonów. Jest to klon jawor, klon zwyczajny oraz klon polny.
Klon zwyczajny obejmuje Europę Środkową i część Europy zachodniej. Najwyższe stanowiska osiąga w Alpach Bawarskich: średnio około 1000 m n.p.m, maksymalnie 1025 m np.m. Warunki optymalne znajduje na wschodnich obszarach nadbałtyckich. Klon zwyczajny osiąga wiek do 150 lat.
Klon polny zasięgiem obejmuje Islandię, Anglię, południową Szkocję, Danię oraz Niemcy.
Najlepiej rośnie w klimacie umiarkowanie wilgotnym. Potrzebuje do rozwoju pełnego światła, jednak wzrasta także w cieniu. Wymaga więcej ciepła niż jawor i klon zwyczajny oraz gleb żyznych i luźnych.
Liście klonu - nakrzyżległe na długich ogonkach, palczasto klapowane, u nasady sercowate. Klon kwitnie wiosną.
Jego drobnoporowate drewno daje podlega łatwej obróbce. Produkuje się z niego deski do krojenia, meble czy kule do kręgli.
Najczęściej występującą chorobą wśród klonów jest pleśń, którą wywołuje męczniak prawdziwy. Pojawia się na liściach pod koniec maja, na początku czerwca w postaci białej powłoki.
Liście klonu narażone są również na czarne plamienia. Początkowo na rozwiniętych liściach pojawiają się blade plamy, które z biegiem czasu zmieniają barwę oraz zwiększają swoją powierzchnię. Przyczyną jest Rgytisma acerium, patogen zimujący w postaci grzybni na opadłych liściach. Jednym ze sposobów zwalczania go jest wygrabianie i spalanie liści zalegających jesienią pod drzewami.
Szkodniki upraw i młodników:
-
szerszeń pospolity
-
kluk czarny
-
nalościaki
Systemy korzeniowe klonów najczęściej atakuje:
-
turkuć podjadek
-
larwy chrząszczy
-
pędraki chrabąszczowate
-
drutowce
-
larwy muchówek
-
gąsienice motyli