FAQ - czyli najczęściej zadawane pytania
Przekazana darowizna pokrywa koszt posadzenia drzewa i obejmują następujący zakres czynności podejmowanych przez naszą Fundację:
-
Wystawienie certyfikatu w formie elektronicznej potwierdzającego przekazanie Darowizny na posadzenie Drzewa;
-
Zamieszczenie informacji o posadzonym Drzewie w miejscu pamiątkowej listy Darczyńców publikowanej na stronie www.czasnalas.org;
-
Wybranie miejsca nasadzenie;
-
Zakup sadzonki;
-
Przygotowanie terenu pod nasadzenie oraz posadzenie Drzewa;
-
Opieka i pielęgnacja Drzewa do momentu osiągnięcia przez nie wieku, w którym nie wymagana jest dalsza pielęgnacja;
-
Oznaczenia miejsca nasadzenia drzewa na mapie nasadzeń znajdującej w Serwisie.
Posadzenie sadzonek niektórych gatunków wymaga większych nakładów pracy ze względu na teren, na którym są sadzone. Również ceny sadzonek różnią się od siebie. Te czynniki wpływają na wysokość darowizny.
W Serwisie czasnalas.org prezentowane są lokalizacje najbliższych nasadzeń wraz z charakterystyką terenu i jego potrzebami gatunkowymi. Użytkownicy nie mają wpływu na wybór miejsca sadzenia, ponieważ każdego roku dobieramy miejsca nasadzeń w taki sposób, aby odpowiadać na aktualne potrzeby przyrodnicze wybranych terenów. Wspieramy miejsca, które wymagają odnowienia po zniszczeniach spowodowanych suszą, czy atakiem pasożytów, które często prowadzą do wymarcia całych lasów.
Nasadzenia drzew realizujemy każdego roku w okresie wiosennym i jesiennym. Wtedy bowiem trwa okres wegetacyjny młodych drzewek. Okres wiosenny to okres trwający od marca do maja, a okres jesienny to okres do października do grudnia. Dokładne pory sadzenia są jednak uzależnione od warunków pogodowych, dlatego nie da się jasno sprecyzować dokładnego terminu nasadzeń, które wykonujemy.
Po nasadzeniu drzew otrzymasz od nas wiadomość e-mail z lokalizacją posadzonych drzew.
W ciągu 24 godzin od momentu przekazania przez Użytkownika Darowizny wysyłamy Certyfikat potwierdzający posadzenie drzewa/drzew. Certyfikat wysyłany jest na adres e-mail wskazany przy przekazywaniu darowizny.
Najważniejszymi gazami cieplarnianymi są para wodna (H2O) i dwutlenek węgla (CO2). Inne gazy cieplarniane to chlorofluorowęglowodory, metan (CH4), podtlenek azotu (N2O) i ozon (O3). Chociaż wszystkie gazy cieplarniane są obecne w atmosferze w ilościach śladowych, ich wpływ jest ogromny: bez naturalnego efektu cieplarnianego średnia temperatura na powierzchni Ziemi wynosiłaby zaledwie -18˚ C, a nie jak obecnie 15˚ C.
Efekt cieplarniany jest naturalnym zjawiskiem wynikającym z obecności w naszej atmosferze składników pochłaniających ciepło, zwanych gazami cieplarnianymi.
To naturalny efekt, który reguluje temperaturę powierzchni Ziemi, umożliwiając na niej życie, jakie znamy. W przeciwieństwie do przekonania wielu ludzi, efekt cieplarniany sam w sobie nie zagraża naszemu klimatowi. Jedynie z powodu naszej działalności powodującej emisję dwutlenku węgla (np. ruch uliczny, przemysł, itp.), gazy cieplarniane gromadzą się – ponieważ nie mogą być całkowicie przetworzone przez nasze naturalne ekosystemy – co powoduje wzrost temperatury.
Nazwa efektu cieplarnianego pochodzi od ocieplającego efektu promieniowania słonecznego przechodzącego przez szkło w szklarni. Jednak mechanizm zatrzymywania ciepła jest zasadniczo inny: efekt cieplarniany można porównać do koca, który zatrzymuje ciepło ciała i zapobiega jego ucieczce do pomieszczenia.
Naukowcy są w ponad 90% pewni, że globalne ocieplenie jest spowodowane przede wszystkim rosnącym stężeniem gazów cieplarnianych i CO2 emitowanych w wyniku działalności człowieka. Masowe spalanie paliw kopalnych, takich jak ropa naftowa i węgiel, wycinanie lasów deszczowych (deforestacja) i hodowla zwierząt gospodarskich dodają ogromne ilości gazów cieplarnianych do naszej atmosfery, zwiększając efekt cieplarniany i globalne ocieplenie.
Globalne ocieplenie odnosi się do niedawnego (od okresu przedindustrialnego do chwili obecnej) wzrostu temperatury powierzchni Ziemi i dolnych warstw atmosfery. Aby utrzymać pod kontrolą negatywne skutki globalnego ocieplenia, średni wzrost temperatury na świecie powinien być ograniczony do mniej niż 2˚ C w stosunku do poziomu sprzed epoki przemysłowej – jak uzgodniono na Ramowej Konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu (UNFCCC). Po przekroczeniu tej granicy zmiana klimatu staje się katastrofalna i nieodwracalna.
Temperatura na świecie znacznie wzrośnie, podobnie jak poziom mórz. Powinniśmy się spodziewać, że ekstremalne zjawiska pogodowe (takie jak burze, powodzie i fale upałów) będą występować częściej i z większą intensywnością. To z kolei może prowadzić do innych pośrednich skutków, takich jak rozprzestrzenianie się chorób tropikalnych na nowe regiony, wymuszone masowe migracje lub uchodźstwo klimatyczne. Negatywne skutki będą najsilniejsze w krajach o niskich dochodach, ponieważ nie są one w stanie podjąć niezbędnych środków adaptacyjnych.
Nasze naturalne ekosystemy służą jako bufor dla skutków zmian klimatycznych. Na przykład: rafy koralowe zmniejszają wpływ fal morskich i tropikalnych sztormów zanim dotrą one do linii brzegowej, lasy mogą działać jako pochłaniacz dwutlenku węgla itd. Ekosystemy te mają jednak problemy z przystosowaniem się do gwałtownych zmian spowodowanych globalnym ociepleniem, co prowadzi do poważnej degradacji i grozi całkowitym załamaniem. Wszystko to jeszcze bardziej zwiększa wrażliwość przyrody i naszych społeczeństw.
Główną strategią łagodzenia skutków globalnej zmiany klimatu jest ustabilizowanie stężenia gazów cieplarnianych w atmosferze poprzez drastyczne zmniejszenie ilości emitowanego dwutlenku węgla.
Na przykład:
-
zwiększenie efektywności energetycznej i oszczędności energii, np. poprzez poprawę izolacji budynków, stosowanie inteligentnego i wydajnego oświetlenia itp.;
-
przejście na energię niskoemisyjną, taką jak energia odnawialna.
Możemy pomóc Ci stać się neutralnym pod względem emisji CO2 poprzez 4 podstawowe kroki: obliczanie, redukcję, kompensację i informowanie o emisji dwutlenku węgla.
Terminem „śladu węglowego” określa się wyliczenie całkowitej emisji gazów cieplarnianych podczas pełnego cyklu życia produktu (przedsiębiorstwa). Wyrażany jest jako równowartość dwutlenku węgla na jednostkę funkcjonalną produktu. Wielka Brytania była pierwszym krajem, który zaczął liczyć ślad węglowy dla produktów, a nawet całych przedsiębiorstw.
Twój ślad węglowy to kwantyfikacja całkowitej ilości (pośrednich) gazów cieplarnianych emitowanych przez Twoją organizację, wydarzenie, produkt lub usługę. Za pomocą uznanych metod, takich jak Bilan Carbone, protokół GHG, ISO 14064, PEF, OEF, itp. można zwizualizować swój rzeczywisty ślad węglowy. Obliczenie śladu węglowego jest pierwszym krokiem w 4-stopniowym procesie redukcji emisji dwutlenku węgla do zera.