FAQ - czyli najczęściej zadawane pytania
Nasadzenia drzew realizujemy każdego roku w okresie wiosennym i jesiennym. Aktualne informacje o najbliższej akcji znajdziesz na stronie głównej. Termin sadzenia ustalany jest w zależności od warunków pogodowych, dostępności pracowników oraz terenu – a także zmieniającego się klimatu. Jeśli chcesz poznać dokładną datę, skontaktuj się z nami.
Aktualna informacja o tym, gdzie planujemy najbliższe nasadzenia jest dostępna na stronie głównej. Zastrzegamy sobie możliwość wprowadzenia zmian, uwzględniających dostępność terenu oraz bieżące potrzeby.
Po posadzeniu drzew poinformujemy Cię o szczegółach – otrzymasz wiadomość e-mail z lokalizacją nowych nasadzeń, informacja pojawi się również na stronie www.czasnalas.org oraz w mediach społecznościowych.
Na stronie głównej www.czasnalas.org prezentowane są lokalizacje najbliższych, planowanych nasadzeń. Użytkownicy nie mają wpływu na wybór miejsca sadzenia, ponieważ każdego roku dobieramy miejsca nasadzeń w taki sposób, aby odpowiadać na aktualne potrzeby przyrodnicze wybranych terenów. Wspieramy miejsca, które wymagają odnowienia po zniszczeniach spowodowanych suszą, czy atakiem pasożytów, które często prowadzą do wymarcia całych lasów. Sadzimy drzewa na terenach gmin, którym brakuje środków, by finansować zalesianie.
W ciągu 24 godzin od momentu przekazania przez użytkownika darowizny wysyłamy certyfikat potwierdzający posadzenie drzewa/drzew. Certyfikat wysyłany jest na adres e-mail wskazany przy przekazywaniu darowizny.
Tak, po posadzeniu drzewa/drzew, na które wpłacona została darowizna, poinformujemy Cię o szczegółach – otrzymasz wiadomość e-mail z lokalizacją nowych nasadzeń, informacja pojawi się również na stronie www.czasnalas.org oraz w mediach społecznościowych.
Na wysokość darowizny wpływają przede wszystkim ceny sadzonek. Dodatkowo posadzenie niektórych gatunków drzew wymaga większych nakładów pracy ze względu na teren, na którym będą rosły.
Akcje sadzenia drzew, na które darowizny przekazane zostały poprzez stronę www.czasnalas.org sadzimy z udziałem wykwalifikowanych i doświadczonych pracowników fundacji Aeris Futuro. W ten sposób oszczędzamy nie tylko czas i pieniądze, ale także mamy pewność, że drzewa zostały prawidłowo posadzone. Istnieje jednak możliwość dołączenia do akcji sadzenia w szczególnych przypadkach. Wówczas prosimy o kontakt w tej sprawie.
Śladem węglowym określa się całkowitą sumę emisji gazów cieplarnianych, wywołanych przez daną osobę, organizację, wydarzenie lub produkt. Miarą śladu węglowego jest tCO2e – tona ekwiwalentu dwutlenku węgla.
Rośliny pobierają CO2 z atmosfery i zawarty w nim węgiel przetwarzają w procesie fotosyntezy na węglowodany, czyli materiał budulcowy, z którego składa się biomasa. Można więc powiedzieć, że drzewa w dużym stopniu powstają „z powietrza”. Drewno zbudowane jest głównie z ligniny i celulozy, czyli związków, które w połowie składają się z węgla.
Aby obliczyć, ile CO2 kompensuje (pochłania i unieruchamia) dane drzewo, należy znać jego suchą masę. Połowa tej wartości, to masa węgla (który w całości pochodzi z CO2). Resztę stanowi wodór, tlen i inne makro oraz mikroelementy.
Dla wielu gatunków drzew suchą masę można wyliczyć, wykorzystując dostępne w renomowanych czasopismach naukowych wzory allometryczne. Bazują one zazwyczaj na pomiarach biomasy wielu tysięcy roślin w zależności od ich pierśnicy, czyli średnicy pnia na wysokości piersi. Korzystanie ze wzorów allometrycznych pozwala na oszacowanie biomasy drzewa bez konieczności jego wycinania, suszenia i ważenia.
W naszych obliczeniach szacujemy biomasę drzew po 100 latach od ich posadzenia. Wartości pierśnicy dla poszczególnych gatunków pozyskujemy z tablic miąższości drewna. Po wyliczeniu całkowitej średniej suchej masy (zarówno części podziemnych, jak i nadziemnych), jakie drzewo danego gatunku osiąga po 100 latach, obliczamy, wykorzystując masy molowe, ile dwutlenku węgla roślina zasymilowała, aby wyprodukować tyle biomasy.
Jednocześnie zakładamy, że jedynie 10% posadzonych drzew dożyje 100 lat. Oznacza to, że choć potencjalnie 1 dąb może według naszych wyliczeń zasymilować 1341 kg CO2, to należy posadzić 10 dębów, aby skompensować tyle CO2.