Na ratunek rodzimej przyrodzie, czyli „Czas na las” wspólnie z Auchan

Na ratunek rodzimej przyrodzie, czyli „Czas na las” wspólnie z Auchan

02 października 2023

Od 2 października do 26 listopada br. klienci sieci Auchan w całej Polsce mogą wesprzeć bezgotówkowo inicjatywę „Czas na las. Posadź drzewo!”. Środki zebrane podczas akcji umożliwią posadzenie drzew w otulinach parków narodowych na terenach gmin, które nie mają możliwości sfinansowania zalesienia.

Fundacja Aeris Futuro od 17 lat prowadzi program “Czas na Las!” i zbliża się do 2 milionów posadzonych drzew. Naszą misją jest ochrona klimatu oraz dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego, zwiększenie różnorodności biologicznej i krajobrazowej, wspieranie rozwoju społeczności lokalnych oraz promowanie odpowiedzialnego biznesu. 

Drzewa są kluczowe dla jakości życia ludzi oraz funkcjonowania całej planety, jak również odgrywają szczególną rolę w walce z negatywnymi skutkami zmiany klimatu. Im większa różnorodność gatunków, tym większa jest odporność ekosystemów na zakłócenia i zmiany środowiskowe. Dlatego sadzimy nasze rodzime gatunki, nie tworzymy monokultur i przede wszystkim znajdujemy miejsca, które faktycznie wymagają wsparcia. - mówi Marek Piątkowski, prezes fundacji.

Sadzenie rodzimych gatunków drzew w lesie związane jest z odtwarzaniem lokalnych ekosystemów zdominowanych lub zagrożonych przez obce gatunki. Nowe badania pokazują, że rodzima różnorodność biologiczna jest skuteczną bronią przeciwko inwazji obcych gatunków drzew.*

Drzewa są bardzo istotne także w miastach, gdzie na wiele sposobów przeciwdziałają efektowi miejskiej wyspy ciepła, wspierają walkę ze smogiem, hałasem miejskim, redukują ryzyko podtopień i powodzi. Zieleń miejska pozytywnie wpływa na zdrowie, może zmniejszać ryzyko depresji oraz poprawiać samopoczucie, a tym samym znacząco podnosić jakość życia mieszkańców.

Akcja ma szansę zaistnieć za sprawą sklepów sieci Auchan, gdzie 2 października wystartowała akcja zbierania mikrodatków na zazielenianie Polski. Wsparcie programu “Czas na las. Posadź drzewo!” jest możliwe poprzez rozwiązanie Donateo dostępne na terminalach płatniczych w sklepach Auchan.


Donateo to platforma fundraisingu cyfrowego wprowadzająca innowacje technologiczne w zakresie płatności bezgotówkowych do sektora zbiórek charytatywnych. Za pośrednictwem swojej aplikacji, wdraża ona mikrodonacje bezgotówkowe do punktów retail w Polsce.


* Delavaux C, Crowther TC, Zohner CM, et al. Native diversity buffers against severity of non-native tree invasions globally, Nature 2023, doi: 10.1038/s41586-023-06440-7


Aktualności